Az őszi hónapokban, amikor a levegő egyre hűvösebb, és megkezdődik a fűtésszezon is, könnyebben megfázunk, megbetegszünk. Van, aki egész télen nem heveri ki ősszel megkezdődött nátháját, és nemritkán tavaszig állandó köhögés kínozza. Pedig ha időben elkezdjük trenírozni immunrendszerünket, mindez elkerülhető.
TÁPLÁLKOZÁS
Még javában tart a szőlőszezon, érdemes hát szőlőnapokat vagy akár egy egész hét gyümölcsdiétát is beiktatni. Ilyenkor napi 1,5-2 kg szőlőt, esetleg más gyümölcsöt is több egyenlő részre elosztva kell elfogyasztani. Napközben 2,5-3 liter folyadékot, elsősorban gyógyteáikat kell inni. Kitűnő immunerősítő a bíbor kasvirág, legyezőfű, izlandi zuzmó, kőhárs és a körömvirág is.
A látás is valamelyest romlik a hamarabb beköszöntő esti szürkületben. Napi 2-3 sárgarépa elfogyasztásával annyi béta-karotinhoz juttatjuk szervezetünket, amennyivel ez a "szürkületi vakság" jelentősen befolyásolható.
Ismét megkezdődött a teaszezon is. A fekete teák és a feketekávé helyett javasoljuk a zöld tea, a la pacho (Aktimun) és Holdfázis-teák fogyasztását. 3-4 csésze kellemes tea erősíti immunrendszerét, aktiválja az anyagcserét, és javítja az agyi kapacitást.
A szebb, naposabb októberi napokon még biztosan nem akar Ön sem befűteni. Ha szervezetét szeretné belülről "felfűteni", fogyasszon minél több gabonát: árpát, rozsot, búzát, hajdinát és kölest. A bennük található összetett szénhidrátok tartós tüzelőanyag-utánpótlást biztosítanak az egyenletes hőháztartáshoz, a maghéjban található B- és E-vitamin pedig erősíti immunrendszerünket, védi a sejteket, és támogatja az idegek működését.
Ősszel a prosztatabetegek panaszai is megszaporodnak. Az ismételt gyulladások kivédhetők egy tökmagolaj-kúrával: tegyen mindennap 1-2 evőkanál tökmagolajat a salátára, vagy 2-3 maroknyi tökmagot fogyasszon el. Mindennap 4-5 paradicsommal és heti 2-szer valamilyen szójás étellel, esetleg 1-2 csésze szójatejjel is enyhíthetők a dülmirigygyulladás tünetei.
TEST
A gyakori frontoknak és a munkahelyi stressznek köszönhetően most gyakoribbá válik a fejfájás. Könnyen megelőzhető, ha napközben többször is megmozgatja nyakát, vállait és hátát, hogy az izmok ne merevedjenek meg. Esetleg egy-egy kellemes masszázs is jót tesz. Este pedig vegyen meleg illóolajos relaxálófürdőt (citromfű-, levendula-, gerániumolajokkal), hogy biztosan édes álmot aludhassunk.
Ősszel többen panaszkodnak emésztési zavarokról, elsősorban gyomorfájdalomról. Nekik azt ajánljuk, hogy mindennap igyanak meg 2-3 dl frissen préselt sárgarépalevet nem szénsavas ásványvízzel hígítva, és végezzenek gyógyteakúrát a következő teák keverékével: kamilla, citromfű, orbáncfű, édesgyökér, cickafark. Mindennap 4-5 csészényit édesítetlenül, langyosan kortyolgassanak el 6 héten keresztül. Ha mégis megfázott volna, igyon hársfa-, kamilla-, bodza-, csipkebogyó- és kakukkfűből készült teát, inhaláljon illóolajokkal (la pacho, borsmenta, eukaliptusz, kakukkfű), és szedjen nagyobb adagban C-vitamint. Este vegyen jó meleg fürdőt, amelybe a fenti illóolajokból is csepegtethet 5-10 cseppet. Ha nem lázas, esetleg elmehet szaunába is, mert az intenzív izzadás után sokkal gyorsabban talpra állhat.
Vannak, akik inkább hólyaghurutot kapnak a meghűlés után. Ők feltétlen ügyeljenek rá, hogy mindig meleg legyen a lábuk, ne üljenek le hideg helyre, és elegendő mennyiségű (legalább 2,5-3 liter) folyadékot igyanak mindennap.
FITTSÉG
A hűvösebb idő miatt a szabadban sportolók könnyebben megsérülhetnek, mint egyébként. Ezért fontos, hogy alaposan bemelegítsenek, a sport után pedig lazítsanak. Jót tesz a masszázs is. Ha ennek ellenére bekövetkezne valamilyen sérülés, azonnal helyezze nyugalomba végtagját, polcolja fel, majd kenje be árnika- vagy fekete nadálytőkrémmel.
Minél előbb bújjon ágyba, és éjszaka biztosan eleget pihenjen. Ősszel a nappalok rövidülésével teljesítőképességünk is lecsökken, ha éjfél előtt legalább 1-2 órát nem pihenünk, másnap reggel kimerülten, elgyötörten ébredünk. Aki ilyen állapotban ül volánhoz, számítson rá, hogy reflexei jóval lassúbbak (legalább annyira, mint annak, aki fél deci töményet ivott), ezért legyen sokkal körültekintőbb!
Ha nagyon kimerültnek, agyonhajszoltnak érzi magát, végezze el a következő egyszerű gyakorlatot: többször ráncolja össze a homlokát, húzza fel a szemöldökét, ameddig csak tudja, majd szorítsa erősen nyelvét a szájpadlásához. Vegyen néhányszor jó mély lélegzetet, és közben ismételje meg a következő mondatokat: belégzéskor - "feltöltődöm sok-sok energiával", kilégzéskor - "megszabadulok minden feszültségtől, és teljesen ellazulok". Meg fog lepődni, milyen hamar mennyivel frissebbnek, fittebbnek fogja érezni magát!
LÉLEK
A hűvös, sötét és borúsabb napok hatására kedvünk is borúsabb, szomorkásabb lesz. Jobb kedvre derítheti egy csésze citromfű- és orbáncfűtea, 1-2 banán és napi fél-egy óra torna. Ügyeljen rá, hogy mindennap tudjon legalább fél órát azzal tölteni, amit a legjobban szeret: hallgasson zenét, olvasson, biciklizzen vagy relaxáljon!
A hangulatot javíthatják egyes vitaminok is. Különösen érdemes odafigyelni a B-vitamin bevitelére: sok B1-vitamin található a zöldborsóban, B2-ben a brokkoli bővelkedik, B6-ot pedig leginkább a paradicsomban, paprikában és sárgarépában találhat.
Mindennap olvasson legalább fél óráig olyan könyvet, ami építi a lelkét és felüdíti!
Kommentáld!